Wzrok dziecka

Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates

Optometry located in Jefferson Park, Chicago, IL

If your child is struggling with myopia, whether they’ve just been diagnosed or have been squinting for months, eye care experts Sylwia Szewczyk, OD, and Joanna Luty, OD, at Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates in the Jefferson Park neighborhood of Chicago have an excellent solution. Orthokeratology (ortho-k) is a powerful and highly effective tool for myopia control in children. Use the online scheduling tool or call the office to learn more today.

WIEK PRZEDSZKOLNY

Przedszkolne lata Twojego dziecka mają istotne znaczenie, jeśli chodzi o rozwój podstawowych umiejętności widzenia. Jest to okres szybkiego rozwoju, ale tempo tego rozwoju w dużej mierze zależy od klimatu w jakim się wychowuje. W tym czasie Twoje dziecko rozwija się psychicznie, co dzieje się na skutek dużych zmian fizycznych i rozwoju zdolności motorycznych. W tym wieku między innymi wyostrza się wzrok Twojego dziecka i wizualne umiejętności niezbędne do nauki czytania. Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na objawy, które mogą wskazywać na problem rozwoju wzroku.

Choroby oczu najczęściej rozwijają się w początkowych etapach dzieciństwa. Liczba dzieci niedowidzących rośnie z roku na rok w zastraszającym tempie. Do najczęstszych wad wzroku należą nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i zez.W stadium rozwoju dieta dziecka odgrywa bardzo ważną rolę. Wpływa ona na prawidłowy rozwój całego ciała, w tym narządu wzroku.

Należy również zwrócić uwagę na właściwą higienę oczu dziecka. Rodzice powinni uczyć swoje dzieci, że nie należy pocierać oczu brudnymi rękoma; buzie powinny być myte codziennie czystą wodą i wycierane czystym ręcznikiem. Jedną z najważniejszych wskazówek jest konieczność dokładnego mycia rąk po pobycie w miejscach publicznych, w celu uniknięcia ryzyka zakażenia pasożytami i bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój chorób i infekcji oczu. Rodzice powinni również kontrolować warunki, w których dziecko odrabia pracę domowa, rysuje lub czyta. Ważne jest, aby upewnić się, że przestrzeń robocza jest odpowiednio oświetlona, a biurko jest ustawione prawidłowo w stosunku do okna.

Bardzo ważne jest, aby rodzice pilnowali czasu, w ciągu którego dziecko siedzi przed telewizorem lub komputerem. Zbyt długie i częste prace oka w bliskiej odległości wiąże się z napięciem mięśni oka, co nieuchronnie prowadzi do krótkowzroczności, która może być tylko odwracalna, jeśli jest zdiagnozowana we wczesnym stadium. Dlatego rozsądne jest kontrolowanie stanu zdrowia oczu co najmniej raz na sześć miesięcy, zwłaszcza, gdy dziecko zaczyna skarżyć się na niewyraźne widzenie, nadwrażliwość na światło lub ból oczu.

W wieku trzech lat, dziecko powinno przejść dokładne badanie wzroku, aby upewnić się, że wzrok rozwija się prawidłowo i że nie ma żadnych oznak jakiejkolwiek choroby oczu. Jeśli będzie to konieczne, lekarz może zalecić leczenie włącznie z okularami i / lub leczenie wzroku w celu naprawienia problemu rozwoju wizji.

 

WIEK SZKOLNY

Niewykryte wady wzroku takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm lub nadwzroczność u dzieci w wieku szkolnym może powodować problemy z nauką.

Najlepiej jest rozpocząć leczenie, zanim dziecko skończy 8 lat – to właśnie wtedy kończy się rozwój kory mózgowej. Po tym czasie, część mózgu odpowiedzialna za widzenie są już całkowicie rozwinięte i nie może ulec zmianie. Dlatego rozpoczęcie leczenia później nie jest już tak skuteczne. To bardzo ważne, że wszelkie wady zostały wykryte jak najwcześniej, aby lekarz mógł podjąć kroki niezbędne do całkowitego wyleczenia defektu.

Podstawowe umiejętności wizyjne potrzebne do użytku szkolnego są:

 • Widzenie z bliska. Możliwość widzenia wyraźnie z odległości 10-13 cali.
 • Widzenie z daleka. Możliwość zobaczenia wyraźnie poza zasięgiem ręki.
 • Koordynacji wzrokowa. Możliwość korzystania z obu oczu naraz.
 • Umiejętności ruchowe oczu. Możliwość patrzenia w jeden punkt dokładnie, sprawnie i precyzyjne poruszanie oczu.
 • Umiejętność skupienia. Zdolność do utrzymania obu oczu precyzyjnie skupionych w odpowiedniej odległości oraz umiejętność szybkiej zmiany punktu skupienia.
 • Widzenie peryferyjne. Możliwość zdawania sobie sprawy z rzeczy znajdujących się po bokach, patrząc prosto przed siebie.
 • Koordynacja wzrokowo-ruchowa. Możliwość korzystania z oczu i dłoni w tym samym czasie.

Objawy, które mogą wskazywać, że Twoje dziecko ma problemy ze wzrokiem:

 • Utrata miejsca skupienia podczas czytania
 • Unikanie pracy z bliska
 • Trzymanie książek bliżej niż normalnie
 • Tarcie lub mrużenie oczu
 • Bóle głowy
 • Przekręcanie lub przechylanie głowy do korzystania tylko z jednego oka
 • Dysleksja
 • Pomija lub myli słowa, podczas czytania
 • Oceny w szkole się nagle pogarszają

W naszej ofercie

Lista usług

© Copyright 2019 Copyright | Privacy Policy Terms & Conditions | Contact Us


Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL
Phone (appointments): 773-774-2200 | Phone (general inquiries): 773-774-2200
Address: 5526 N Milwaukee Avenue, Unit B, Chicago, IL 60630