Witaminy i dieta

Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates

Optometry located in Jefferson Park, Chicago, IL

Witaminy to związki organiczne, które nie są wytwarzane w organizmie człowieka. Muszą być więc dostarczane z jedzeniem, chociaż nie są one źródłem energii. To co jemy wpływa również na jakość naszego wzroku. Dlatego też ważne jest, żeby nasza dieta była bogata w witaminy i minerały.

Witaminy i minerały odpowiedzialne za oczy i wzrok

Witamina A i beta-karoten: ich obecność umożliwia widzenie w nocy, gojenie się ran i właściwe funkcjonowanie układu immunologicznego. Witamina A neutralizuje wolne rodniki w tkankach, w którym stężenie tlenu jest niskie – w ten sposób uzupełnia działanie witaminy E, poddając się reakcji z wolnymi rodnikami w wysokiej koncentracji tlenu w tkankach. Witamina A jest niezbędna do syntezy rodopsyny – barwnika wrażliwego na światło, który pochłania fotony. Ma też istotne znaczenie dla działania i regeneracji tkanki nabłonkowej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania oczu. Jest to bez wątpienia najważniejsza witamina, jeśli chodzi o wizję.

Witamina E jest najsilniejszym przeciwutleniaczem spośród witamin. Skutecznie zapobiega utlenianiu witaminy A, neutralizuje wolne rodniki i powstrzymuje tworzenie się związków toksycznych (nadtlenków tłuszczowych, cholesterolu, itd.), które powodują uszkodzenia naczyń krwionośnych i inicjują miażdżycę. Dodatkowo zwiększa wchłanianie beta-karotenu w jelicie cienkim.

Witamina C wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, zmniejszając ich przepuszczalność, pozytywnie wpływa na wchłanianie minerałów i reguluje proces wytwarzania płynu łzowego. Można ją znaleźć przede wszystkim w surowych warzywach.

Cynk ma najwyższe stężenie w siatkówce oka. Pomaga oczom przyzwyczaić się do ciemności. Niedobór cynku wpływa na pogorszenie wzroku. Cynk znajduje się w ostrygach, chudym mięsie, drobiu i rybach. Występuje także w kaszach i pełnoziarnistym pieczywie.

Selen chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i pomaga ciału pozbyć się wolnych rodników. Odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu zaćmy. Źródłem selenu są ryby, chude mięso, drób, pszenica, brązowy ryż i pestki dyni.

Miedź jest przeciwutleniaczem, która jest składnikiem wielu enzymów o działaniu antyoksydacyjnym. Można ją znaleźć w, na przykład, owocach morza, orzechach, grzybach, zielonych warzywach liściastych, pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Witaminy A, E i C to witaminy, które uzupełniają wzajemnie swoje działania: inaktywacja wolnych rodników w tkankach oraz budowanie białka odpowiedzialnego za odbieranie wrażeń wizualnych. Jeśli wszystkie trzy są obecne, efekt jest wzmocniony.

Minerały, takie jak selen, cynk, miedź nie działają jak przeciwutleniacze, ale są niezbędne do syntezy enzymów przeciwutleniających. Dieta bogata w przeciwutleniacze, witaminy, i luteinę pozytywnie wpływa na zdrowie oczu i jest skutecznym sposobem na poprawę ostrości widzenia.

 

Dieta dla zdrowych oczu

Skuteczną aktywność przeciwutleniającą przypisuje się nienasyconym kwasom tłuszczowym omega-3. Kwas dokozaheksaenowy (DHA), który należy do tej grupy kwasów tłuszczowych, jest naturalnym składnikiem siatkówki. Chroni najbardziej wrażliwe obszary: fotoreceptory. Kwasy tłuszczowe omega-3 głównie znajdują się w rybach i olejach roślinnych (z soi, słonecznika, siemienia lnianego). Są obecne w rybach takich jak: halibut, makrela, śledź, łosoś. Rośliny strączkowe są również źródłem kwasów tłuszczowych omega-3: fasola, soja czy ciecierzyca.

Przeciwutleniacze znajdują się w fioletowych owocach i warzywach (np. jagody) i pomarańczowych (np. marchew, papryka, dynia, mango, morele). Jak wspomniano powyżej, produkty bogate w witaminę A, pozytywnie wpływają na widzenie. Można ją znaleźć przede wszystkim w wątróbce drobiowej i wieprzowej. Beta-karoten znajduje się w marchwi, boćwinie, pietruszce.

Biała herbata posiada również silne właściwości antyoksydacyjne. Zawiera ona polifenole, które chronią przed wolnymi rodnikami. Równie pozytywny wpływ na wzrok mają produkty, takie jak czarne porzeczki, owoce cytrusowe i truskawki. Dieta powinna być bogata w te owoce, ponieważ zmniejszają one ryzyko zaćmy.

Jedzenie jaj (żółtko), kukurydzy i szpinak jest również korzystne dla wzroku – witaminy i minerały zawarte w tych produktach pomagają chronić siatkówkę oka przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Dbając o wzrok, oprócz wyżej wymienionych owoców i warzyw, dietę należy wzbogacić o warzywa takie jak kalafior, kapustę, brukselkę i brokuły.

W naszej ofercie

Lista usług

© Copyright 2019 Copyright | Privacy Policy Terms & Conditions | Contact Us


Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL
Phone (appointments): 773-774-2200 | Phone (general inquiries): 773-774-2200
Address: 5526 N Milwaukee Avenue, Unit B, Chicago, IL 60630