Nużeńce (Demodex)

Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates

Optometry located in Jefferson Park, Chicago, IL

Jeżeli cierpisz na przewlekłe zapalenie oczu , zaczerwienienie, swędzenie powiek , ciągle łzawienie, pojawiające się jęczmienie powiek, to zaskoczeniem może być dla ciebie ze przyczyną symptomów mogą być małe pasożyty, które zagnieździły się w twoich powiekach.

 

Nużeniec ludzki to pasożytniczy roztocz, który bytuje w gruczołach łojowych skóry człowieka i torebkach włosowych rzęs i skóry wywołując chorobę zwaną nużyca . Odżywia się łojem i wydzieliną łojową skóry powodując stany zapalne.

Szereg najnowszych publikacji wskazuje, że nużeniec (Demodex) powinien być brany po uwagę jako czynnik etiologiczny u osób z dolegliwościami nie tylko dermatologicznymi, takimi jak trądzik różowaty czy łojotokowe zapalenie skóry, ale i OKULISTYCZNYMI. Obecnie istnieją mocne dowody na to, że te pasożytnicze roztocza mogą uczestniczyć w patogenezie przewlekłego zapalenia brzegów powiek (Blepharitis), pojawiających się jęczmieni , a nawet zespołu suchego oka (Keratoconjunctivitis sicca).

Charakterystyka

Nużeńce (Demodex) są mikroskopijnymi pajęczakami, należącymi do rzędu roztoczy (Acarina), które znane są doskonale wszystkim lekarzom alergologom i pacjentom borykającym się z uczuleniami. Dotychczas opisano dwa gatunki bytujące na człowieku: większy, osiągający rozmiary około 0,4 mm długości – nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) i mniejszy z nużeńców, osiągający najwyżej 0,3 mm – nużeniec krótki (Demodex brevis). Obydwa nużeńce charakteryzuje robakowaty kształt ciała i silnie zredukowane odnóża. Ponieważ w całym cyklu rozwojowym głównym ich pożywieniem są lipidy, zamieszkują one obszary skóry szczególnie bogate w gruczoły łojowe. Nużeniec ludzki pasożytuje głównie w mieszkach włosowych rzęs oraz brwi, natomiast nużeniec krótki umiejscawia się w powiekowych gruczołach Meiboma.

Częstość występowania

Do zarażenia dochodzi drogą kontaktową (np. przez stosowanie wspólnych przyborów toaletowych, ręczników oraz kosmetyków (głównie pudrów czy drogeryjnych testerów) oraz prawdopodobnie za pośrednictwem kurzu, w którym mogą znajdować się jaja. Należy podkreślić, że w większości przypadków obecność omawianego pasożyta jest bezobjawowa. Dopiero w szczególnie sprzyjających warunkach, czyli w sytuacji nadmiernego spadku odporności (predysponuje więc starszy wiek ) rozwija się choroba. Stan chorobowy spowodowany obecnością nużeńca określa się nużycą lub demodekozą. Zwiększoną skłonność do zmian klinicznych mogą mieć także osoby z zaburzeniami gospodarki lipidowej lub hormonalnej oraz osoby narażone na chroniczny stres. U dzieci nużyca jest diagnozowana rzadko, co może wynikać z braku poprawnej higieny oczu. Niemniej jednak przypadki u dzieci tez są notowane

Objawy kliniczne

Objawy kliniczne są uzależnione od gatunku nużeńca. Demodex folliculorum powoduje przewlekłe zapalenie brzegów powiek, zaczerwienienia , . Poruszające się w torebce rzęsy nużeńce drażnią mechanicznie cebulkę włosową. W miarę wzrostu pasożyta w mieszku, może dojść do przemieszczenia podstawy rzęsy i zmiany kierunku jej wzrostu. Pojawia się także świąd, złogi wokół podstawy rzęs oraz nadmierne ich wypadanie. Z kolei powodowana głównie przez Demodex brevis dysfunkcja gruczołów Meiboma prowadzi do nadmiernego odparowywania filmu łzowego i objawów zespołu suchego oka. Z tego powodu zarażenie nużeńcami często jest traktowane jako reakcja alergiczna (pacjent skarży się na podrażnienie, zaczerwienienie oczu oraz uczucie piasku pod powiekami).

Nawracające jęczmienie i gradówki

Nużeniec może się przyczyniać się do rozwoju stanu zapalnego brzegów powiek nie tylko w sposób bezpośredni. Osłabiając bariery ochronne może on także oddziaływać pośrednio jako sprzymierzeniec bakterii. Dowodem tego jak fakt, że nużycy często towarzyszy zakażenie skóry gronkowcami, a w efekcie nawracające jęczmienie i gradówki.

Diagnostyka

Diagnostyka laboratoryjna w kierunku obecności  nużeńca jest bardzo prosta . Materiał do badań (kilka rzęs, które często bardzo łatwo wychodzą) pobiera lekarz. Rzęsy powinny być w dniu badania wolne od kosmetyków. Po nakryciu szkiełkiem nakrywkowym materiał oglądany jest pod mikroskopem w odpowiednim powiększeniu. W preparacie poszukuje się jaj lub dorosłych osobników . W klinice Okulistycznej dr Sylwii Szewczyk przeprowadzana jest analiza włosa.

Leczenie

W przeciwieństwie do diagnostyki terapia nużycy nie jest już tak prosta, ponieważ roztocza te są dość oporne na leczenie. Dużym problemem terapeutycznym jest brak gotowych preparatów na naszym rynku zarejestrowanych do skutecznej walki z tym pasożytami. Lekarze okuliści stosują ostatnio preparaty zawierające olejki z drzewa herbacianego CLARIDEX . Farmakoterapia trwa z reguły trwa kilka miesięcy i wymaga od pacjenta dużej cierpliwości oraz dyscypliny w przestrzeganiu wskazówek lekarza okulisty.

W terapii DEMODEXA próbowano stosować: maści z rtęcią, maści z siarką, olejek kamforowy, dezynfekcję z użyciem 75% alkoholu oraz antybiotyki. Nie odnosiło to zwykle nadzwyczajnych rezultatów, co nie znaczy, że zupełnie nie działało. Skuteczny okazał się natomiast, i to zależnie od dawki, olejek z drzewa herbacianego. Olejek ten usuwa łupież a wyższe jego stężenie zabija roztocza, niższe natomiast hamowało ich cykl życiowy i rozmnażanie’’ . Na rynku amerykańskim pojawiły się preparaty do higieny oczu CLARIDEX , które zalecane są przez naszych okulistów.

W klinice IDEAL FAMILY EYE CARE stosowane jest również nowoczesna terapia leczenia zwana Microblepharoexfoliation . Ta terapia umożliwia usunięcie z powiek biofilmu, czyli materiału , który jest wytwarzany poprzez działanie nużeńców i przenoszonych przez nie bakterii gronkowca . Poprzez usuniecie biofilmu, który często powoduje zatykanie gruczołów łojowych objawy towarzyszące stanom zapalnym takie jak pieczenie, suchość oczu i zaczerwienienie drastycznie się poprawiają . Pacjenci już po pierwszej wizycie zauważają znaczną poprawę .!!!!

W zależności od stanu powiek pacjenta może być konieczne powtórzenia zabiegu co 4 miesiące . Koszt zabiegu to $ 160 za sesje. Dlatego iż jest to zabieg nowy, nie jest on pokrywany przez ubezpieczenia medyczne.

 

W naszej ofercie

Lista usług

© Copyright 2019 Copyright | Privacy Policy Terms & Conditions | Contact Us


Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL
Phone (appointments): 773-774-2200 | Phone (general inquiries): 773-774-2200
Address: 5526 N Milwaukee Avenue, Unit B, Chicago, IL 60630