Badanie widzenia kolorów

Test rozpoznawania kolorów

Badania widzenia barw są przeprowadzane dla każdego oka oddzielnie. Test na odróżnianie kolorów są zróżnicowane pod względem stopnia trudności, a ich stosowanie zależy od celu, do którego stosuje się wyniki, jak również do ostrości wzroku i wieku pacjenta.

Opis badania widzenia barw

Tablice Ishihary

Te pseudoizochromatyczne tablice pozwalają na ocenę zaburzeń widzenia kolorów czerwonych i zielonych. Podczas tego testu zaburzenie widzenia koloru niebieskiego nie może być wykryte. Badanie przeprowadza się przy jasnym oświetleniu z odległości ok. 30 cm. Jeśli jest to konieczne, pacjent może mieć na sobie swoje okulary. Pierwszy obrazek jest postrzegany, nawet przez osoby z zaburzeniami widzenia barw. Jest on używany między innymi do wykrywania ludzi symulujących zaburzenia widzenia barw. Test składa się z kilku pseudoizochromatycznych tablic, które składają się z ułożonych, różnie zacienionych punktów (każda tablica zawiera jakąś liczbę). Dla osoby z zaburzeniem postrzegania kolorów, wszystkie punkty na tablicach będą podobne lub takie same. Osoba poprawnie odróżniająca barwy, będzie w stanie odróżnić zacieniowane kropki i będzie ws stanie odczytać numer na obrazku.

Test Farnswortha panel D-15

Test ten stosowany jest do szybkiego badania przesiewowego, pozwala bowiem na łatwe diagnozowanie osób z zaburzeniami dotyczącymi odróżniania barw czerwonych, zielonych i niebieskich. Składa się z kolorowych płytek, które należy ułożyć w odpowiedniej kolejności.

Test ostrości kolorów Farnsworth Munsell 100 Hue

Badanie rzadko wykonywane – składa się z 85 klocków o różnych kolorach, które powinny być umieszczone tak, aby kolory płynnie przechodziły. Test jest czasochłonny i wymaga dużej koncentracji. Badanie pozwala dokładnie ocenić rozpoznawanie kolorów czerwonych, zielonych i niebieskich.

Najprostszym i najbardziej znanym badaniem na widzenie kolorów jest układanie różnych czerwonych rzeczy (np. kredka, czapka, guzik). Pacjent subiektywnie ocenia nasycenie koloru i musi zorganizować przedmioty w odpowiedniej kolejności.

Wskazania do badań ogólnych:

 • wrodzone lub nabyte zaburzenia widzenia barw,
 • choroby plamki żółtej,
 • testowanie przyszłego kierowcy.

Wskazania do oceny zaburzeń w zakresie koloru czerwonego:

 • neuropatie nerwów (desaturacji w środku pola widzenia)
 • uszkodzenie nerwu wzrokowego (desaturacji w obszarze obwodowym widzenia).

  W naszej ofercie

  Lista usług

  LOCATION
  Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates
  5526 N Milwaukee Avenue, Unit B
  Jefferson Park 

  Chicago, IL 60630
  Phone: 773-774-2200 
  Fax: 773-774-2211
  Office Houers

  Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL

  © Copyright 2019 Copyright | Privacy Policy Terms & Conditions | Contact Us


  Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL
  Phone (appointments): 773-774-2200 | Phone (general inquiries): 773-774-2200
  Address: 5526 N Milwaukee Avenue, Unit B, Chicago, IL 60630