Jaskra

Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates

Optometry located in Jefferson Park, Chicago, IL

Jaskra jest chorobą oczu, która może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, a nawet do ślepoty. Wiedza na temat choroby jest nadal stosunkowo mała, nawet wśród tych, u których ją już zdiagnozowano. Jaskra, wiąże się z nieodwracalnym uszkodzeniem nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki i co za tym idzie pogorszeniem wzroku, a w ostrych przypadkach jego utratą.

Jaskra dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. Najczęściej choroba występuje u ludzi w latach czterdziestych, lecz nie oznacza to, że osoby młode nie są zagrożone. Najczęstszą przyczyną jaskry jest wzrost ciśnienia wewnątrz oka, ale oczywiście istnieje wiele innych czynników, które mogą prowadzić do rozwoju tej choroby.

Obecnie, jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Niestety, nadal istnieje wiele osób, która nie bada regularnie oczu, nie mówiąc już o testowaniu ciśnienia oczu.

Ludzkie oko jest wypełnione płynem, który stale krąży i pielęgnuje wszystkie tkanki, oraz utrzymuje ciśnienie śródgałkowe. U zdrowej osoby, ta ciecz znajduje naturalne ujścia, jednak gdy odpływ jest zamknięty – ciśnienie w oku wzrasta. Gdy wysokie ciśnienie utrzymuje się przez dłuższy okres, prowadzi do wspomnianego wcześniej uszkodzenia nerwu wzrokowego. Przez wiele lat sądzono, że jest to główna przyczyna jaskry.

Istnieją dwa główne rodzaje jaskry:

Jaskra otwartego kąta (lub jaskra pierwotna lub przewlekła) jest zdecydowanie najbardziej powszechną formą. Choroba rozwija się powoli, więc jej objawy nie są na początku rozpoznawalne. W jej przebiegu dochodzi do utrudnienia odpływu cieczy wodnistej, co jest spowodowane blokowaniem się kanalików odprowadzających wydzielinę z oka. Ponieważ jaskry nie można wyleczyć,wczesne rozpoznanie i leczenie tego typu jaskry zwykle polega na podawaniu tabletek, stosowaniu maści i kropli do oczu, które dają możliwość hamowania jej postępu. Istnieje kilka form chirurgii laserowej, które mogą pomóc w odpływie płynu z oka.

Jaskra kąta zamkniętego wynika z nagłego, całkowitego zablokowania kąta przesączania, co powoduje nagły wzrost ciśnienia śródgałkowego. Chory doświadcza ostrego bólu, nudności, wymiotów, zaburzenia widzenia, i widzi tęczową aureolę wokół źródeł światła. Ten typ jaskry jest stanem zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Obecnie nie ma “lekarstwa” na jaskrę, jednak wczesne rozpoznanie i leczenie może jedynie zminimalizować pogarszanie widzenia. Istnieją badania, które pomagają specjalistom w wykrywaniu jaskry: są to badania ostrości widzenia, badania pola widzenia, rozszerzone badania oczu, tonometria (mierzy ciśnienie płynu w gałce ocznej) i pachymetria (informuje o grubości rogówki). Osoby z wysokim ryzykiem wystąpienia jaskry powinny być badane minimum raz do roku.

W naszej ofercie

Lista usług

© Copyright 2019 Copyright | Privacy Policy Terms & Conditions | Contact Us


Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL
Phone (appointments): 773-774-2200 | Phone (general inquiries): 773-774-2200
Address: 5526 N Milwaukee Avenue, Unit B, Chicago, IL 60630