Zapalenie powiek

apalenie powiek to choroba charakteryzująca się obrzękiem i przekrwieniem skóry wokół oczu. Symptomami choroby są: zaczerwienienie, obrzęk, świąd oraz wrażenie, jakby w oku znajdowało się ciało obce. Zapalenie powiek jest obecne, gdy małe gruczoły łojowe w pobliżu nasady rzęs nie funkcjonują prawidłowo. Zapalenie powiek to nie to samo co zapalenie spojówek lub “pink eye”, chociaż obydwa schorzenia mogą występować w tym samym czasie i charakteryzują się podobnymi objawami.

Zapalenie może być zdiagnozowane podczas podstawowego badania. Obserwacja stanu powieki i linii rzęs powinna być wystarczająca do postawienia diagnozy.

Rodzaje i przyczyny

  • Zapalenie tylnej części powieki odnosi się do stanu zapalnego w miejscu, w którym powieka styka się z gałką oczną. Spowodowany jest on zazwyczaj problemem z gruczołami w pobliżu nasady rzęs.

  • Na zapalenie przedniej powieki wpływa choroba bakteryjna zewnętrznej części powieki.
    Gronkowcowe zapalenie jest spowodowane bakteriami z rodziny gronkowców występujących wzdłuż linii rzęs.

  • Nużeniec oczny to choroba wywołana przez pasożyta powodującego przewlekłe zapalenie powiek. Związane jest z dysfunkcją gruczołów Meiboma, nie wydzielane są fosfolipidy, co powoduje nadmierne odparowywanie filmu łzowego, a w efekcie objawy zespołu suchego oka. Żyje on sobie w gruczołach łojowych i torebkach włosowych dlatego do zakażenia może dojść w łatwy sposób, na skutek niedostatecznej higieny okolic oczu, czy też zatarcia powiek zabrudzonymi dłońmi/ ręcznikiem.

  • Łojotokowe zapalenie powiek występuje głównie u starszych pacjentów cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry, które charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem naskórka.

  • Dysfunkcja gruczołów Meiboma spowodowane jest zamknięciem ujść gruczołów Meiboma i kanalików końcowych oraz zmiany w wydzielinach gruczołów.

 

 

Objawy i leczenie

W większości przypadków ciepłe okłady mogą pomóc w leczeniu objawów zapalenia powiek. Okład odblokuje ujścia gruczołów i upłynni łój. Niemniej jednak każdy rodzaj zapalenia ma odrębne sposoby leczenia.

Gronkowcowe zapalenie powiek – Objawy, które mogą wystąpić u pacjenta to między innymi: uczucie ciała obcego w oku, twarde, suche łuski u podstawy rzęs, zaczerwienienie i obrzęk brzegów powiek, oraz swędzenie i pieczenie. Leczenie zapalenia bakteryjnego polega na podawaniu sterydów i antybiotyku od 4 do 6 tygodni. Nieleczone gronkowcowe zapalenie powiek może doprowadzić do poważnych komplikacji.

Nużeniec powiek – Podstawowe objawy to: uczucie ciała obcego w oku, płatki łupieżu na linii rzęs, nadmierne ich wypadanie, oraz swędzenie i zaczerwienienie oczu. Nużeniec może być leczony przeciwpasoożytniczymi maściami, oraz olejkiem z drzewa herbacianego. Leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i musi odbywać się pod okiem specjalisty.

Łojotokowe zapalenie powiek – objawy to: świąd, pieczenie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry wzdłuż linii rzęs. Typowym zabiegiem przy tego typu zapaleniu powiek jest stosowanie ciepłych okładów i antybiotykowych kropli do oczu. Jednakże, leczenie może zależeć od typu łojotokowego zapalenia skóry, który powoduje zapalenie powiek.

Dysfunkcja gruczołów Meiboma – Objawy to swędzenie, lepkość i skorupowatość powiek w godzinach porannych, a także pieczenie, zaczerwienienie i uczucie ciała obcego w oku. Leczenie obejmuje aplikowanie kropli do oczu, ciepłych okładów, oraz stosowanie środków, które wpłyną na wzrost produkcji łoju w gruczołach za to odpowiedzialnych oraz zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3.

W naszej ofercie

Lista usług

LOCATION
Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates
5526 N Milwaukee Avenue, Unit B
Jefferson Park 

Chicago, IL 60630
Phone: 773-774-2200 
Fax: 773-774-2211
Office Houers

Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL

© Copyright 2019 Copyright | Privacy Policy Terms & Conditions | Contact Us


Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL
Phone (appointments): 773-774-2200 | Phone (general inquiries): 773-774-2200
Address: 5526 N Milwaukee Avenue, Unit B, Chicago, IL 60630