Astygmatyzm

Astygmatyzm Jest jedną z trzech najczęstszych wad wzroku. Jest oznaką słabego funkcjonowania soczewki lub rogówki, które nie są symetryczne względem osi oka. Jeśli oko ma większą szerokość niż wysokość rogówki i soczewki, zaczyna tworzyć zamazany obraz w jednym kierunku, zamiast koncentrować się na świetle w kołowej powierzchni siatkówki. Obrazy widziane przez pacjentów z astygmatyzmem będą nieostre w niektórych obszarach ich pola widzenia.

Przyczyny

Bezpośrednią przyczyną astygmatyzmu jest nieprawidłowa struktura lub przedłużenie rogówki, co może być również związane z budową soczewki oka.

Główną przyczyną astygmatyzmu jest nieprawidłowa budowa rogówki – pierwszej struktury oka, która jest odpowiedzialna za przekazywanie i skupianie światła na siatkówce. Astygmatyczna rogówka ma dwa różne promienie krzywizny. Może to być zrozumiane przez porównanie normalnej rogówki do wycinka idealnej kuli, podczas gdy zaburzona rogówka jest segmentem figury geometrycznej w kształcie jajka. To powoduje, że promienie światła do rozpraszają się, nigdy nie osiągając jednego punktu ostrości.

Swoiste przyczyny astygmatyzmu nie są dokładnie znane, jednak uważa się, że w większości przypadków są to dziedziczone wady, które zazwyczaj występują w dzieciństwie i rozwijają się z biegiem lat.

Objawy i leczenie

Pacjenci z astygmatyzmem widzą obrazy rozmyte zarówno z bliska, jak i z daleka, występują u nich bóle głowy, mrużenie i pocieranie i ogólne zmęczenie oczu. U osób z niewielkim astygmatyzmem jedynym objawem może być częstsze mruganie, ponieważ osoby z tego typu zaburzeniami widzenia próbują uzyskać ostry obraz poprzez nagłe zmiany ogniskowej.

Pełne badanie wzroku: retinoskopia lub test załamania zdiagnozuje astygmatyzm. Możliwości leczenia astygmatyzmu to okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Ortokorekcja to kolejna metoda leczenia, która wymaga noszenia soczewek na noc, które kształtują rogówkę, w taki sposób, że po ich usunięciu, obraz widziany przez pacjenta jest ostry i wyraźny.

Zaawansowane leczenie astygmatyzmu obejmuje:

-Laserowa operacja oka – zabieg chirurgiczny, podczas którego wizja jest regulowana poprzez wycinanie małej części rogówki za pomocą lasera. Specjalista usuwa fragment tkanki oka, wygładzając w ten sposób rogówkę i korygując ostrość widzenia.

-Keratotomia promienista – zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz wykonuje kilka promienistych nacięć na obwodowej powierzchni rogówki, ukierunkowując światło wpadające do oka.

 

 

 

 

W naszej ofercie

Lista usług

LOCATION
Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates
5526 N Milwaukee Avenue, Unit B
Jefferson Park 

Chicago, IL 60630
Phone: 773-774-2200 
Fax: 773-774-2211
Office Houers

Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL

© Copyright 2019 Copyright | Privacy Policy Terms & Conditions | Contact Us


Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL
Phone (appointments): 773-774-2200 | Phone (general inquiries): 773-774-2200
Address: 5526 N Milwaukee Avenue, Unit B, Chicago, IL 60630