Męty i błyski w oku

Męty to zaburzenia widzenia w postaci małych plam, plamek, nitek lub innych kształtów, które pojawiają się i powoli poruszają się w polu widzenia. Mogą sprawiać wrażenie obiektów w odległości, ale w rzeczywistości są to cienie komórki i włókna zawieszone w cieczy wypełniającej gałkę oczną.

Męty są zazwyczaj normalnym, częstym zjawiskiem. Jednakże, jeśli ich liczba wzrasta, i towarzyszą im błyski – lub promienie światła podobne do “gwiazd” widziane po uderzeniu w głowę – mogą być oznaką zbliżającego się odwarstwienia siatkówki.

Przyczyny

Jedną z przyczyn tych objawów jest fakt, że ciało szkliste kurczy się do rozmiarów małych grudek w oku. Te grudki rzucają cień na siatkówkę, a tym samym powstałe figury i kształty nazywane są pływaków.

Czasami ciało szkliste kurczy się i jest jeszcze częściowo przymocowane do siatkówki, co powoduje jej przemieszczenie. Translokacja siatkówki może być źródłem widocznych błysków w oku.

Objawy

Męty:

  • widoczne figury, falki, plamki
  • pasma nitek lub włókienek

Błyski:

  • widoczne impulsy światła lub „błyskawice”
  • robłyskiwanie się światła w jednym miejscu

W większości przypadków, męty nie są oznaką żadnych szkodliwych zmian, i patrząc w górę lub w dół, można je usunąć z pola widzenia.

Jednakże, jeśli towarzyszą im błyski, może to oznaczać, zbliżające się odwarstwienie siatkówki, poważne zaburzenie, które może prowadzić do krytycznego upośledzenia widzenia. W większości przypadków znaleziono żadnych poważnych problemów z tym związanych, jednak zalecane jest badanie oczu. W przypadku uszkodzenia siatkówki, stan musi być natychmiast rozpoznany i leczony, aby zapobiec utracie wzroku.

W naszej ofercie

Lista usług

LOCATION
Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates
5526 N Milwaukee Avenue, Unit B
Jefferson Park 

Chicago, IL 60630
Phone: 773-774-2200 
Fax: 773-774-2211
Office Houers

Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL

© Copyright 2019 Copyright | Privacy Policy Terms & Conditions | Contact Us


Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL
Phone (appointments): 773-774-2200 | Phone (general inquiries): 773-774-2200
Address: 5526 N Milwaukee Avenue, Unit B, Chicago, IL 60630