Zapalenie spojówek (PINK EYE)

Zapalenie spojówek jest dość nieprzyjemną chorobą, ale na szczęście, zwykle leczenie jest szybkie i skuteczne, pod warunkiem, że przyczyna została prawidłowo rozpoznana. Zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych chorób oczu o różnej etiologii, przebiegu, i o różnych sposobach leczenia. Zapalenie spojówek jest zakażeniem spojówek – cienką membraną ochronną, która tworzy wewnętrzną powierzchnię powiek i obejmuje część gałki ocznej. Podczas tego typu zapalenia, naczynia krwionośne błony silnie wypełniają się krwią, powodując zaczerwienienie i obrzęk oka. Otwory gruczołów łzowych, gruczołów łojowych i potowych znajdujących się w spojówce odpowiadają za produkcję śluzu, który towarzyszy tej chorobie. Ze względu na zaczerwienienia oka tego typu stan zapalny potocznie nazywany jest także “różówym okiem” (ang. „pink eye”).

Bakteryjne zapalenie spojówek

Bakteryjne zapalenie spojówek jest najczęstszym wariantem tej choroby. Głównym objawem stanu zapalnego wywołanego przez bakterie to występowanie ropy w obu oczach, która skleja powieki. Gdy choroba jest zaawansowana, krwawy wysięk lub szaro-żółta wydzielina może pojawiać się na powiekach.

Leczenie: Bakteryjne zapalenie leczy się antybiotykiem w postaci kropli do oczu, gdzie stan zapalny ustępuje po mniej więcej pięciu dniach. Jeśli u pacjenta występuje w tym samym czasie zapalenie powiek, okulista może przepisać maść, którą należy wcierać w powieki w celu usunięcia bakterii i wysuszonej wydzieliny ze skraju powieki.

Wirusowe zapalenie spojówek

Zapalenie powiek, które jest spowodowane przez wirusy, występuje w czasie ostrych infekcji górnych dróg oddechowych spowodowanych przez adenowirusy (zwłaszcza jesienią i na początku zimy). Wirus w pierwszej kolejności atakuje spojówki, a po ok. 8 dniach przenosi się na rogówkę. Najczęściej ten typ zakażenia pojawia się w jednym oku, a po kilku dniach, „przerzuca się” na drugie. Najczęstsze objawy wirusowego zapalenia spojówek to silny obrzęk spojówek, swędzenie i uczucie ciała obcego, oraz występowanie śluzu. Kiedy wirus zaatakuje rogówkę, mogą się pojawić małe obszary zmętnienia. Towarzyszy temu silny ból, łzawienie, światłowstręt.

Leczenie: Lekarz może zalecić miejscowe środki przeciwzapalne, aby złagodzić dyskomfort. Miejscowe lub doustne leki anty-opryszczkowe mogą pomóc powstrzymać infekcje wirusowe. Choroba jest bardzo zaraźliwa. Może być łatwo przenoszona przez dotyk. Proszę pamiętać, że jeśli stosowane są kosmetyki do oczu podczas infekcji, należy je natychmiast wyrzucić, aby nie doszło do ponownej infekcji.

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergicznemu zapaleniu spojówek towarzyszy zazwyczaj katar sienny u osób uczulonych na pyłki roślin kwiatowych. Przyczyną może być działanie czynników środowiskowych, takich jak środki chemiczne, kosmetyki, niektóre leki, kurz, dym, itp. Zapalenie dotyka obu oczu a pacjenci cierpią na świąd, zaczerwienienie, łzawienie, obrzęk powiek. Typowe reakcje alergiczne mogą również występować: gorączka, swędzenie i katar.

Leczenie: W zależności od drastyczności, lekarz może przepisać miejscowe krople, które są skuteczne w łagodzeniu dolegliwości swędzenia. Inne opcje leczenia obejmują krople antyalergiczne, lub całkowita zmiana soczewek kontaktowych.

Grzybicze zapalenie spojówek

Grzybicze zapalenie spojówek występuje rzadko, zwykle w wyniku długotrwałego leczenia antybiotykami lub transmisji zakażenia z innych części ciała (genitalia). Jej objawy to świąd, łzawienie i zaczerwienienie spojówek. Kanały łzowe często wydzielają białawy wyciek.

Leczenie: dawka związków przeciwgrzybiczych, w postaci kropli lub maści.

 

W naszej ofercie

Lista usług

LOCATION
Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates
5526 N Milwaukee Avenue, Unit B
Jefferson Park 

Chicago, IL 60630
Phone: 773-774-2200 
Fax: 773-774-2211
Office Houers

Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL

© Copyright 2019 Copyright | Privacy Policy Terms & Conditions | Contact Us


Ideal Family Eye Care, LTD Sylwia Szewczyk, OD & Associates, Chicago, IL
Phone (appointments): 773-774-2200 | Phone (general inquiries): 773-774-2200
Address: 5526 N Milwaukee Avenue, Unit B, Chicago, IL 60630