Zapalenie powiek to choroba charakteryzująca się obrzękiem i przekrwieniem skóry wokół oczu. Symptomami choroby są: zaczerwienienie, obrzęk, świąd oraz wrażenie, jakby w oku znajdowało się ciało obce. Zapalenie powiek jest obecne, gdy małe gruczoły łojowe w pobliżu nasady rzęs nie funkcjonują prawidłowo. Zapalenie powiek to nie to samo co zapalenie spojówek lub “pink eye”, chociaż obydwa schorzenia mogą występować w tym samym czasie i charakteryzują się podobnymi objawami.
Zapalenie może być zdiagnozowane podczas podstawowego badania. Obserwacja stanu powieki i linii rzęs powinna być wystarczająca do postawienia diagnozy.
Rodzaje i przyczyny
Objawy i leczenie
W większości przypadków ciepłe okłady mogą pomóc w leczeniu objawów zapalenia powiek. Okład odblokuje ujścia gruczołów i upłynni łój. Niemniej jednak każdy rodzaj zapalenia ma odrębne sposoby leczenia.
Gronkowcowe zapalenie powiek – Objawy, które mogą wystąpić u pacjenta to między innymi: uczucie ciała obcego w oku, twarde, suche łuski u podstawy rzęs, zaczerwienienie i obrzęk brzegów powiek, oraz swędzenie i pieczenie. Leczenie zapalenia bakteryjnego polega na podawaniu sterydów i antybiotyku od 4 do 6 tygodni. Nieleczone gronkowcowe zapalenie powiek może doprowadzić do poważnych komplikacji.
Nużeniec powiek – Podstawowe objawy to: uczucie ciała obcego w oku, płatki łupieżu na linii rzęs, nadmierne ich wypadanie, oraz swędzenie i zaczerwienienie oczu. Nużeniec może być leczony przeciwpasoożytniczymi maściami, oraz olejkiem z drzewa herbacianego. Leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i musi odbywać się pod okiem specjalisty.
Łojotokowe zapalenie powiek – objawy to: świąd, pieczenie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry wzdłuż linii rzęs. Typowym zabiegiem przy tego typu zapaleniu powiek jest stosowanie ciepłych okładów i antybiotykowych kropli do oczu. Jednakże, leczenie może zależeć od typu łojotokowego zapalenia skóry, który powoduje zapalenie powiek.
Dysfunkcja gruczołów Meiboma – Objawy to swędzenie, lepkość i skorupowatość powiek w godzinach porannych, a także pieczenie, zaczerwienienie i uczucie ciała obcego w oku. Leczenie obejmuje aplikowanie kropli do oczu, ciepłych okładów, oraz stosowanie środków, które wpłyną na wzrost produkcji łoju w gruczołach za to odpowiedzialnych oraz zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3.