baner7pl
baner6pl
baner5pl
baner4pl
baner3pl
baner2pl
baner1pl

SLEEPING

 

Test rozpoznawania kolorów

Badania widzenia barw są przeprowadzane dla każdego oka oddzielnie. Test na odróżnianie kolorów są zróżnicowane pod względem stopnia trudności, a ich stosowanie zależy od celu, do którego stosuje się wyniki, jak również do ostrości wzroku i wieku pacjenta.

Opis badania widzenia barw

Tablice Ishihary

Te pseudoizochromatyczne tablice pozwalają na ocenę zaburzeń widzenia kolorów czerwonych i zielonych. Podczas tego testu zaburzenie widzenia koloru niebieskiego nie może być wykryte. Badanie przeprowadza się przy jasnym oświetleniu z odległości ok. 30 cm. Jeśli jest to konieczne, pacjent może mieć na sobie swoje okulary. Pierwszy obrazek jest postrzegany, nawet przez osoby z zaburzeniami widzenia barw. Jest on używany między innymi do wykrywania ludzi symulujących zaburzenia widzenia barw. Test składa się z kilku pseudoizochromatycznych tablic, które składają się z ułożonych, różnie zacienionych punktów (każda tablica zawiera jakąś liczbę). Dla osoby z zaburzeniem postrzegania kolorów, wszystkie punkty na tablicach będą podobne lub takie same. Osoba poprawnie odróżniająca barwy, będzie w stanie odróżnić zacieniowane kropki i będzie ws stanie odczytać numer na obrazku.

Test Farnswortha panel D-15

Test ten stosowany jest do szybkiego badania przesiewowego, pozwala bowiem na łatwe diagnozowanie osób z zaburzeniami dotyczącymi odróżniania barw czerwonych, zielonych i niebieskich. Składa się z kolorowych płytek, które należy ułożyć w odpowiedniej kolejności.

Test ostrości kolorów Farnsworth Munsell 100 Hue

Badanie rzadko wykonywane – składa się z 85 klocków o różnych kolorach, które powinny być umieszczone tak, aby kolory płynnie przechodziły. Test jest czasochłonny i wymaga dużej koncentracji. Badanie pozwala dokładnie ocenić rozpoznawanie kolorów czerwonych, zielonych i niebieskich.

Najprostszym i najbardziej znanym badaniem na widzenie kolorów jest układanie różnych czerwonych rzeczy (np. kredka, czapka, guzik). Pacjent subiektywnie ocenia nasycenie koloru i musi zorganizować przedmioty w odpowiedniej kolejności.

Red color blindness test

Red color blindness test

Wskazania do badań ogólnych:

⦁ wrodzone lub nabyte zaburzenia widzenia barw,

⦁ choroby plamki żółtej,

⦁ testowanie przyszłego kierowcy.

Wskazania do oceny zaburzeń w zakresie koloru czerwonego:

⦁ neuropatie nerwów (desaturacji w środku pola widzenia)

⦁ uszkodzenie nerwu wzrokowego (desaturacji w obszarze obwodowym widzenia).

 

 

 

Skip to toolbar