baner7pl
baner6pl
baner5pl
baner4pl
baner3pl
baner2pl
baner1pl

SLEEPING

 

Mapa topograficzna rogówki zobrazowana za pomocą systemu komputerowego jest bardzo użytecznym narzędziem w diagnostyce wad rogówki. Urządzenie to jest w stanie odczytać i przeanalizować nieregularności powierzchni rogówki.

Wskazania do tej procedury:

– Podejrzewany stożek rogówki

– Astygmatyzm

Topografia rogówki to podstawowe badanie pacjenta, który jest kandydatem do laserowej chirurgii refrakcyjnej. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i trwa tylko kilka minut.

Keratoskopia

Keratoskop służy do pomiaru powierzchni rogówki. Z tych pomiarów, możemy zdiagnozować następujące nieprawidłowości rogówki:

– Pourazowe lub pooperacyjne deformacje

– Astygmatyzm

– Stożek rogówki z oceną stopnia zaawansowania i możliwością rozwoju.

Badanie pomaga w wyborze twardych soczewek kontaktowych. Wyniki pomiarów są przedstawiane graficznie w postaci tzw. mapy rogówki (dwu- lub trójwymiarowej).

Jak wykonać test

Astigmatism-web2Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne. Pacjent opiera brodę i czoło i siada przodem do podświetlonej czerwonej “miski” zawierającej koncentryczne czarne pierścienie, które są widoczne na rogówce. Podczas badania pacjent patrzy prosto na białe światło, które znajduje się w samym środku miski. W czasie badania, odbicia pierścieni na rogówce, ich szerokość i zniekształcenia są rejestrowane i analizowane za pomocą komputera, a następnie przełożone na promieniach krzywizny rogówki. Ich graficzną reprezentację, poprzez stosowanie kolorów (jak na mapie geograficznej), podaje się w postaci kolorowego obraz, który jest znany jako mapa rogówki. Może ona również być przestrzennie reprezentowana w postaci mapy 3D. Oprogramowanie aparatu pozwala na bardzo szczegółową analizę matematyczną powierzchni rogówki, na podstawie szeregów Fouriera i wielomianów Zernicke’a.

Zastosowanie tych narzędzi jest bardzo pomocne w ocenie stopnia progresji stożka, zwłaszcza w jego wczesnym wykryciu, przed wystąpieniem objawów klinicznych. Wyniki tego badania są również pomocne i wykorzystywane przy wyborze odpowiednich twardych soczewek kontaktowych. Mapa rogówki jest także wykorzystywana do obliczenia mocy soczewki, która jest wszczepiana do oka podczas zabiegu usunięcia zaćmy.

 

Skip to toolbar